Zima na horách a bez nehôd!

Výber strediska a hotela

Asi prvé čo vás napadne je výber lokality. Ak ste priaznivci prudších kopcov a rozľahlejších ski rezortov, ponúka sa možnosť stráviť dovolenku na horských svahoch Švajčiarska, Rakúska, Talianska či Slovenska. Švajčiarsko či Taliansko je vhodnejšie ak sa chystáte na viac dní, v Rakúsku ste zase za pár hodín, čo nahráva predĺženým víkendom, ktoré sú v posledných rokoch čoraz viac populárnejšie. Konkrétne lyžiarske stredisko vyberajte podľa svojho lyžiarskeho umenia či podľa toho, či chcete zjazdovky treba na jeden deň vymeniť za bežky. Veľmi dôležitým faktorom je výber samotného hotela. Niekto preferuje odľahlý hotel na kraji mestečka, kde si nerušene vychutná pokojné večery, iný zase miluje nočný život a chce bývať vo víre strediska na pár krokov od reštaurácií a nočných barov, pre iných je zasa dôležitým faktorom povesť hotelovej reštaurácie či prítomnosť a ponuka wellness centier, alebo kúpeľov . Pri výbere hotela je dobré myslieť aj na včasnú rezerváciu!

Akcia a reakcia

Keď už teda máte bezpečne naplánované ubytovanie a začnete sa naozaj tešiť na zjazdovku, pripravte sa aj na samotné lyžovanie. Či už ste fanúšikmi lyží alebo snowboardingu, pred vstupom na zjazdovku si musíte nechať vybavenie nastaviť a nabrúsiť. V každom väčšom meste sa vám o to postarajú v lyžiarskom servise. Ak tak neurobíte sú vždy po ruke tzv. Skiservis. Dôležitým krokom k úspechu dovolenky je voľba správneho zimného oblečenia. Pokiaľ si chcete užiť lyžovanie bez prechladnutia a v patričnom komforte, neoplatí sa šetriť! Investujte do kvalitného oblečenia vrátane funkčného prádla. Základné pravidlo znie: Radšej viac tenších vrstiev ako jednu silnú, aby ste mohli v prípade zimy či tepla jednoducho jednu vrstvu ubrať či pridať. Extra sada ponožiek v batohu sa tiež často nestratí, rovnako ako náhradné rukavice. Nezabúdajte na ochrannú helmu. Aj keď je v mnohých krajinách často podceňovaná, možno to neviete, ale v Taliansku je od roku 2005 povinnosťou nosiť helmu pre deti do štrnástich rokov a od roku 2010 platí povinné nosenie helmy do 15 rokov tiež v celom Rakúsku s výnimkou Tirolska a Vorarlberska.

„Na Slovensku nič také zákon neprikazuje, snaha zvýšiť bezpečnosť na svahoch sa však dá pozorovať v ostatných rokoch.  Okuliare sú ďalším nenahraditeľným doplnkom každého zjazdárov. V akomkoľvek počasí slúži ako ochrana očí. Vo vetre ich možno využiť proti nepríjemným kúskom snehu.

Desatoro prikázaní pre lyžiarov

Prvým krokom k úspešnému štartu na zjazdovke je uvedomenie si prítomnosti ostatných účastníkov premávky. Tým, že sa budete správať ohľaduplne k ostatným, predídete tak zbytočným zrážkam aj možným nie len verbálnym konfliktom na svahu.

Druhá zásada znie: Jazdite rýchlosťou úmernou svojim schopnostiam. Zabránite tak napríklad nežiadúcemu stretu so stromom alebo vyletení zo zjazdovky. Pre pomalších jazdcov, hlavne začiatočníkov, dnes slúži tzv. Modrá trasa. Ich protipólom je čierna trasa, vyhradená pre tých najnáročnejších z nás.

Tretí bod lyžiarskeho desatora učí voliť si správne smer jazdy. Teda vyhnúť sa chaotickému predbiehaniu a mäteniu ostatných zjazdárov. Keď nebudete iba chaoticky brázdiť zjazdovku, umožníte tak plynulú jazdu nielen sebe ale aj ostatným.

Bod štvrtý nás nabáda k obozretnosti pri krížení zjazdárskej trasy. Na zjazdovke nie ste sami a tým, že niekomu bezhlavo skrížite cestu, len spôsobíte zbytočné problémy. Ak sa rozhodnete zastaviť a odpočinúť si, určite to nesmiete urobiť uprostred zjazdovky.

Piaty bod varuje pred touto chybou, pretože sa môže stať príčinou nejednej modriny. Zastaviť v strede zjazdovky je preto dovolené len v krízových prípadoch.

Za šieste by ste mali vždy predbiehať ohľaduplne. Na zjazdovke neplatia pravidlá ako na ceste, kde predbiehate len z jednej strany. Tu ste si každý svoje cesty strojcom. O to dôležitejšie je preto vnímať ostatných účastníkov premávky na zjazdovke a jazdiť tak, aby sme sa vyhli konfliktu. Ak zvolíme stúpania po zjazdovke namiesto lanovky, nemôžete tak konať kdekoľvek.

Pravidlo sedem radí, aby ste stúpali vždy len po stranách zjazdovky, kde nebudete prekážať ostatným lyžiarom.

Ôsmy bod desatora sa zameriava na horské označenie. Rovnako ako v cestnej premávke aj na lyžiarske trati sa stretávame so špecifickou signalizáciou. Tú by sme mali rešpektovať.

Posledné dve pravidlá sa vzťahujú k situácii, keď už došlo k nehode a my sme jej svedkami. V takejto situácii sa vždy musíte snažiť pomôcť a zavolať horskú službu. Horskej službe by sme potom mali ochotne poskytnúť osobné údaje a všetky informácie o nehode.

Možno sa zdá, že zapamätať si celé lyžiarske desatoro bude trvať večnosť, ale všetky rady sú logické a hlavne praktické. Osvojíme Ak si tieto pravidlá a budeme sa podľa nich správať, vyhneme sa úrazom a zároveň prispejeme k plynulému chodu zjazdovky.


Vybavenia nie je nikdy dosť

Na svah sa odporúča pribaliť si tatranku a príručnú lekárničku. Každá lekárnička by mala obsahovať aspoň náplasti, elastický obaľovač, teplomer, nožnice a spínacie špendlíky a hlavne nejaký druh dezinfekcie.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *